Кайтсерфінг (кайтбординг, кайтинг) – активний вид спорту, пов’язаний з певними ризиками. Він вимагає серйозного ставлення, хоча при дотриманні всіх правил катання з кайтом не більш небезпечне, ніж на лижах.
Не намагайтеся самостійно опанувати кайтсерфінг. Це може бути надзвичайно небезпечно: кайт має велику потужність, і невміння керувати нею може призвести до тяжких наслідків. А кайтсерфінг створений для задоволення. (І хай це так і буде.)
Напевно, водіння авто ви вивчали не самостійно. Застосуйте цей підхід і до кайтсерфінгу. Адже сенс навчання в тому, щоб набути досвід, навички та вміння. А кайтсерфінг − це не той вид спорту, де досвід можна набути на власних помилках. Тому краще скористайтеся послугами авторитетних кайт шкіл, які добре зарекомендували себе: їхні інструктори стануть вашими вірними друзями та помічниками на шляху опанування цього виду спорту, передадуть вам якісні знання, допоможуть сформувати потрібні навички та вміння, подбають про вашу безпеку.
На жаль, нерідко доводиться стикатися з появою на наших спотах самоучок і новачков без елементарних понять про безпеку − а вони становлять загрозу не лише для себе, але й для оточуючих. Тому прочитайте уважно ці основні правила. А ми будемо раді, якщо це допоможе підняти рівень культури та безпеки в нашій спільноті.
Практично всі правила безпеки в кайтсерфінгу базуються на одному основному постулаті: ви маєте вміти поставити себе та інших у такі умови, щоб при найгіршому розвитку подій звести всі ризики до мінімуму. Думайте на крок наперед, і ви зможете убезпечити себе та людей навколо вас.
Вибираючи місце для катання, враховуйте силу та напрямок вітру. Краще за все, коли вітер дме вздовж берега, під кутом у берег або прямо в берег. А вітер з берега, який відтискатиме вас від суші, абсолютно не прийнятний (винятки − мілководні акваторії). Причини прості: по-перше, у вас завжди має бути можливість повернутися на берег; по-друге, вітер з берега має високу турбулентність і не дуже годиться для катання, а в процесі запуску й посадки є небезпечним, бо в таких умовах кайт поводиться непередбачувано.
Зона старту й посадки кайта: вибирайте широкий берег, вільний від перешкод і за можливістю з мінімальною кількістю відпочивальників.
Акваторія має бути вільною від водоростей, рибальських сіток і всього, що може перешкоджати рестарту кайта з води. Для новачків необхідна простора мілина глибиною до метра. Дно має бути чистим від техногенного сміття, каменів та інших перешкод.
Вибравши місце, оцініть вітрову обстановку, тобто силу вітру, його напрямок і поривчастість. Не катайтеся при сильному вітрі, якщо ви новачок (понад 12 м/с), і будьте дуже обережні при вітрі понад 15м/с, навіть якщо ви вважаєте себе досвідченим. Не катайтеся перед грозовим фронтом: за таких умов вітер не має сталої швидкості та напрямку, він мінливий; крім того, грозові фронти дуже часто пов’язані з потужними висхідними потоками та сильными поривами.
Підготовка спорядження. Виходячи зі швидкості вітру та вашої маси тіла, підберіть кайт відповідного розміру. Вимірювати силу вітру можна анемометром. А якщо не маєте такого приладу, зверніться до більш досвідчених райдерів, вони допоможуть із вибором адекватного розміру кайта. Якщо сумніваєтеся, починайте з кайта меншої площини. Не керуйтеся правилом «катаюся на тому, що маю»: це нерозважливо. Готуючи кайт до старту, перевірте стан спорядження; особливу увагу приділіть стропам, планці та системі безпеки. Не використовуйте застарі стропи та сильно зношені депауерні мотузки. Перед стартом перевірте системи «відстрілу». Простежте, щоб стропи були розплутані та надійно закріплені.
Не нехтуйте (особливо при сильному вітрі) засобами особистого захисту (шоломом, антишоковим або рятувальним жилетом).
Старт і посадка кайта − серед найнебезпечніших моментів, адже вітер − субстанція нестабільна. При несподіваних поривах, втраті контроля або неправильному виборі розміру кайта вас може протягти за вітром. Тому переконайтеся, що перед вами вниз за вітром немає ніяких перешкод (будівель, дерев, машин і т.ін.). Безпечна відстань до перешкоди при вітрі середньої сили − близько 50 метрів. Якщо таких умов на березі немає, сміливо заходьте в воду, особливо, якщо маєте мало досвіду. Перед підняттям кайта обов’язково перевірте страховку та будь-якої миті будьте готові скористатися екстреним відстрілом, раптом щось піде не так. Пам’ятайте: земля тверда, тому всі дії на березі треба виконувати максимально обережно. Після запуску кайта намагайтеся тримати його високо, краще за все − відхиливши його на 20-30 градусів від вертикалі в бік води: таке положення кайта буде найбільш стабільним і безпечним.
Особлива пильність потрібна поряд з відпочивальниками. Будьте готові до їхньої цікавості, особливо дитячої. Подбати про їхню безпеку − ваше завдання та відповідальність. Не просіть про допомогу з запуском або посадкою кайта людей, які нічого не тямлять у цьому: це небезпечно для всіх.
Кайтсерфінг − колективний вид спорту. Намагайтеся уникати катання на самоті: в такому разі нікому буде допомогти вам за потреби.
Коли вітер дме в берег, тримайте безпечну дистанцію до берега (2-3 довжини строп): виліт райдера на берег − одна з найпоширеніших причин травмування. Наближаючись до берега, тримайте кайт високо: в такому положенні ви зможете зупинитися якнайшвидше.
Якщо виходите на глибоку воду, стежте за тим, щоб вітер дув у напрямку берега або мілини, де ви зможете безпечно вийти на сушу.
Дотримуйтеся правил розходження на воді.
Виконуючи будь-які елементи, особливо стрибки, забезпечте собі вільний сектор нижче за вітром.
Не катайтеся серед відпочивальників: ваші стропи становлять серйозну небезпеку для них.
Не переоцінюйте свої можливості.
Не підходьте надто близько до учнів: їхні дії можуть бути непередбачуваними.
Насамперед, виходячи на глибоку воду, ви маєте вміти впевнено перезапускати кайт на глибокій воді та лавірувати без дошки (вміти підбирати загублену дошку). Якщо плануєте значне віддалення від берега, потрібне відповідне екіпірування: розраховуйте на ймовірність довгого перебування в воді, вдягайте відповідний до сезону гідроодяг, не нехтуйте рятівними жилетами.
Якщо вітер дме в напрямку берега, то проблем не має бути: в такому разі вас і ваше спорядження винесе нак берег. Набагато гірше, якщо ви втрапили в халепу на відкритій акваторії, де вітер відтискає вас від берега. Тут однозначних відповідей нема, і цю ситуацію легше було відвернути раніше, ніж виправити тепер. Тут усе залежить від конкретних умов, які склалися (сила ветру, швидкість течії, відстань до берега, наявність рятувальної служби й т.ін.), та від фізичних здібностей райдера.
У будь-якому разі, треба вміти правильно згорнути кайт, якщо вам доведеться плисти. Відстрельте кайт: таким чином він втратить тягу й залишиться на страхувальній стропі. За страхувальну стропу − акуратно (так, щоб не заплутатись у стропах) − підтягніть його до себе. При цьому планку краще відчепити від себе: це зменшить ризик заплутатись у стропах. Якщо кайт надувається з одного клапана, переконайтеся, що всі перепускні клапани закриті. Відкрийте спусковий клапан переднього балона. Так у вас залишаться надутими тільки поперечні балони, плавучості яких достатньо, щоб утримувати вас на плаву. Починаючи з вуха кайта, згорніть його в щільний плотик. Змотайте стропи та покладіть їх усередину кайта. Страховкою якомога сильніше стягніть кайт. У такому вигляді його можна використати в якості плота: ви зможете лягти на кайт і плисти до берега.
Дотримуйтеся правил безпеки, не будьте надто самовпевненими й адекватно оцінюйте свої можливості − і ваше захоплення кайтсерфінгом приноситиме лише задоволення.
✉️ Пишіть:
kites.com.ua@gmail.com
☎️ Телефонуйте:
+38050-933-40-80
+38067-777-80-50
Залиште заявку на навчання:
ЗАЯВКА